czytaj więcej ›

Rola i znaczenie zaworów bezpieczeństwa


Podstawową funkcją zaworów bezpieczeństwa jest ochrona instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wewnątrz zbiornika. Zawory te zaprojektowane są w taki sposób, by automatycznie otwierały się, kiedy dochodzi do wzrostu ciśnienia przekraczającego ustalone normy, chroniąc przed eksplozją zasobnika lub innymi uszkodzeniami instalacji. Dotyczy to np. instalacji wodociągowych oraz grzewczych, gdzie po otwarciu się zaworu bezpieczeństwa uwalniany jest nadmiar wody oraz pary i dochodzi do samoistnego obniżenia ciśnienia w zbiorniku.

 

Sposób montowania zaworów bezpieczeństwa

 

W każdej instalacji grzewczej znajdują się elementy bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego zawory bezpieczeństwa stanowią jej najważniejszy element. Ze względu na ich funkcje montuje się je blisko źródła ciepła, to znaczy bezpośrednio na nim lub na rurze doprowadzającej. Przy instalacji zaworu należy brać pod uwagę, by miał on taką samą średnicę jak rura doprowadzającą. Stosowanie zwężeń może prowadzić do zwiększenia ciśnienia. Kierunek strzałki umieszczonej na korpusie musi wskazywać na kierunek przepływu wody. Przy wyborze zaworu trzeba sprawdzić również jego przepustowość. Źle dobrany element instalacji spowoduje, że będzie ona cały czas niestabilna i podatna na poważne uszkodzenia. 

 

Konieczność kontroli stanu zaworów bezpieczeństwa

 

Poza zaworami bezpieczeństwa wyróżnia się także zawory odpowietrzające, zawory grzejnikowe oraz odcinające, które wspierają działanie zaworów bezpieczeństwa w ochronie instalacji. Kontrola stanu zaworów bezpieczeństwa powinna być przeprowadzana co najmniej raz na 12 miesięcy. W tym celu należy zdjąć zawór z urządzenia, a następnie umieścić na urządzeniu pomiarowym i sprawdzić jego działanie przy wzroście ciśnienia. Takie działanie pozwoli na długie zachowanie sprawności urządzeń. 


Wróć na bloga
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
x