czytaj więcej ›

Zastosowanie kriogenicznych zaworów bezpieczeństwa


Kriogeniczne zawory bezpieczeństwa, to nic innego jak klasyczne zawory, które są przystosowane do obsługi gazów i cieszy o niskiej temperaturze. Ich rolą jest uszczelniać zbiornik, w którym kriogeniczny płyn lub gaz się znajdują, a w razie potrzeby, po ich odkręceniu przepuszczać zadaną i potrzebną ilość. Muszą być jednak wytrzymałe, ponieważ mają styczność z substancjami o ujemnych, bardzo niskich temperaturach, w których standardowe zawory nie dałyby rady. Wykonywane są z elementów wytworzonych z brązu, wraz z tymi wykonanymi ze stali nierdzewnej i mosiądzu, lub w całości ze stali nierdzewnej o odpowiednich parametrach. Ich wybór jest bardzo duży, o czym przekonać się można, odwiedzając dostawcę tego rozwiązania, firmę Arko. Wyróżniamy między innymi zawory grzybkowe, regulacyjne, zasuwy, zawory trójdrożne i zawory zwrotne. Mogą to być zawory całkowicie ręczne lub pneumatyczne. W obu przypadkach czas reakcji jest krótki, w związku z czym stanowią bardzo dobrą formę zabezpieczenia. Budowa zaworu zależna jest od jego rodzaju. Ręczny zawór grzybkowy z brązu składa się z takich elementów jak:

 

 

Długość trzpnia zależna jest potrzeb, zawór może mieć trzpień krótki, a więc grzybek (pokrętło) jest umiejscowione nisko, lub trzpień długi, a sam grzybek umiejscowiony jest wysoko. Wszystko zależy od warunków, które determinują jego długość.

 

Zastosowanie zaworów.

 

Kriogeniczne odcinające zawory bezpieczeństwa stosowane w przemyśle wykorzystującym gazy i ciecze kriogeniczne służące schładzaniu przy odpowiedni procesach, np. spawaniu, znajdują szerokie zastosowanie. Przede wszystkim ich rolą jest zabezpieczanie całych instalacji, które przewodzą dany gaz czy ciecz. Uniemożliwiają wydostaniu się substancji w stanie kriogenicznym na zewnątrz instalacji, dzięki czemu zapewnione jest odpowiednie ciśnienie, nie występują straty z tym związane, a także nie ma ryzyka zagrożenia zdrowia i życia ludzi, na skutek bezpośredniego kontaktu z kriogeniczną substancją lub w wyniku nieszczelności z wybuchem odcinka instalacji. Zawory stosowane są tak przy pojedynczych butlach, jak przy całych instalacjach, dając kontrolę na każdym możliwym odcinku. Ich rola jest zawsze taka sama, zawory pozwalają odpowiednio regulować przepływ danej substancji, poprzez możliwość regulacji światła przewodu instalacji na odcinku zamontowanego zaworu. Odkręcony zawór daje pełny przepływ cieczy lub gazu, stopniowo przykręcany ogranicza przepływ, aż do całkowitego jego zakręcenia, czy zamknięcia instalacji, czyli odcięcia dopływu substancji. Znajdują zastosowanie tak na początku, w środku, jak i na wyjściu instalacji, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, dając możliwość zatrzymania przepływu substancji, gdy występują problemy z ciśnieniem w instalacji lub gdy jest ona nieszczelna.


Wróć na bloga
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
x