czytaj więcej ›

Czym są zawory DIN i gdzie znajdują zastosowanie?


Pośród kilku rodzajów zaworów, których wyłącznym dystrybutorem jest firma ARKO, należy przyjrzeć się zaworom typu DIN. Jest to rodzaj zaworów, które zostały wykonane zgodnie ze standardem wyznaczonym przez Deutsches Institut für Normung (DIN), czyli Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Zawory DIN są przeznaczone zarówno do cieczy, pary, gazów jak i powietrza. Ich budowa jest zróżnicowana, zależnie od potrzeb danej instalacji. Wyróżnić można zasuwy, zawory grzybkowe, reduktory ciśnienia, zawory igłowe, samozamykające czy regulacyjne. Stosowane są w instalacjach gazowych LPG, czy do zastosowań kriogenicznych. O dokładnej specyfikacji można przeczytać na stronie partnera. Wszystkie opisane niżej rodzaje produkowane są z najwyższą starannością z najwyższej jakości komponentów.

 

Rodzaje zaworów i zastosowanie.

 

Zawory DIN dzielą się na różne rodzaje, które związane są z ich przeznaczeniem. Zawory regulacyjne, w związku z tym, że pozwalają na precyzyjne regulowanie przepływu danego czynnika, wykorzystywane są w licznych procesach technicznych, jako część zautomatyzowanego procesu. Zawory grzybkowe znajdują szerokie zastosowanie w sieciach wodociągowych, przemyśle petrochemicznych, w rurociągach gazowniczych, a także przy butlach gazowych, oraz rozwiązaniach kriogenicznych. Zawory grzybkowe są bardzo wygodne w obsłudze, dlatego są stosowane jako część zaworów regulacyjnych, ponieważ pozwalają na precyzyjne ograniczanie przepływu. Zawory igłowe są kolejnym rodzajem zaworów DIN. Pracować powinny jedynie w pozycji zamkniętej lub otwartej, ponieważ ich przeznaczeniem nie jest ograniczenie przepływu, lecz odcinanie przepływu. Podobnie sprawa wygląda z zasuwami – w zaworach igłowych przekręcamy pokrętło, w tych opuszczamy zasuwy, aby odciąć przepływ. Innym rodzajem zaworów DIN są zawory zwrotne, które umożliwiają równoczesne odcięcie jednego kierunku i umożliwienie przepływu czynnika w drugim kierunku. Ostatnim typem zaworów DIN są samozamykające, w których przepływ czynnika zostaje stopniowo odcięty po zwolnieniu wcześniej dźwigni.

 

Zastosowanie zaworów DIN.

 

Ogólnie zawory DIN znajdują bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ są niezawodne i bardzo wytrzymałe. Stosowane są między innymi w butlach czy to tlenowych, czy gazowych. Stanowią również nieodłączną część armatury przemysłowej, transportującej różnego rodzaju substancje, od cieczy po gazy, w różnych temperaturach. Z powodzeniem są stosowane także w armaturze odpowiedzialnej za magazynowanie rozmaitych substancji, a także służącej regazyfikacji ciekłych gazów. Jednak do konkretnych miejsc stosowane są dedykowane rodzaje zaworów. Zawory DIN znajdziemy zarówno w sieciach wodociągowych jak i gazowniczych, w przemyśle ciężkim i spożywczym, w ciepłownictwie. Wszędzie tam, gdzie na jakimś odcinku chcemy odciąć przepływ czynnika, gazu czy cieczy, lub móc go regulować, stosuje się zawory DIN.


Wróć na bloga
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
x